Playoffs - Round 1 | North Alabama HS Football

Football Fields  · 

All season long we will be posting the schedules and scoreboards for each week's games.

Every Friday night all season long, join Mason Black on 102.1 WDRM (7pm - 12am) for a live scoreboard show recapping the night's action for 75 teams in the listening area. CLICK HERE to listen.

Playoffs - Round 1 | November 8th, 2019

The rankings reflect the playoff seeding for each team. In the first round it's #1 vs. #4 and #2 vs. #3. #1 & #2 hosts the #3 & #4 seeds.

7A

Region 8

#1 James Clemens (8-2) vs. Vestavia Hills (7-3)

#2 Florence (6-4) vs. Mountain Brook (8-2)

#3 Sparkman (8-2) at Hoover (8-2)

#4 Austin (7-3) at Thompson (8-1)

6A

Region 7

#1 Muscle Shoals (10-0) vs. Albertville (5-5)

#2 Athens (7-3) vs. Buckhorn (4-6)

#3 Cullman (5-5) at Mae Jemison (5-5)

#4 Hartselle (4-6) at Fort Payne (8-2)

Region 8

#1 Fort Payne (8-2) vs. Hartselle (4-6)

#2 Mae Jemison (5-5) vs. Cullman (5-5)

#3 Buckhorn (4-6) at Athens (7-3)

#4 Albertville (5-5) at Muscle Shoals (10-0)

5A

Region 6

#1 Etowah (9-1) vs. Center Point (7-3)

#2 Alexandria (7-2) vs. Sylacauga (8-2)

#3 Sardis (5-5) at Central Clay County (8-2)

#4 Boaz (4-6) at Mortimer Jordan (8-2)

Region 7

#1 Jasper (10-0) vs. Madison Academy (5-5)

#2 Hamilton (8-2) vs. Guntersville (7-2)

#3 Russellville (8-2) at Scottsboro (8-2)

#4 Corner (7-3) at Madison County (8-2)

Region 8

#1 Madison County (8-2) vs. Corner (7-3)

#2 Scottsboro (8-2) vs. Russellville (8-2)

#3 Guntersville (7-2) at Hamilton (8-2)

#4 Madison Academy (5-5) at Jasper (10-0)

4A

Region 7

#1 Fairview (8-2) vs. Central Florence (3-7)

#2 Pricevillle (7-3) vs. Rogers (3-7)

#3 St. John Paul II (8-2) at Brooks (6-4)

#4 Danville (5-5) at Deshler (7-3)

Region 8

#1Deshler (7-3) vs. Danville (5-5)

#2 Brooks (6-4) vs. St. John Paul II (8-2)

#3 Rogers (3-7) at Priceville (7-3)

#4 Central Florence (3-7) at Fairview (8-2)

3A

Region 7

#1Susan Moore (10-0) vs. Colbert Heights (6-4)

#2 Geraldine (6-4) vs. Clements (6-4)

#3 Sylvania (7-3) at Lauderdale County (8-2)

#4 Pisgah (4-6) at Westminster Christian (7-2)

Region 8

#1 Westminster Christian (7-2) vs. Pisgah (4-6)

#2 Lauderdale County (8-2) vs. Sylvania (7-3)

#3 Clements (6-4) at Geraldine (6-4)

#4 Colbert Heights (6-4) at Susan Moore (10-0)

2A

Region 7

#1 Red Bay (10-0) vs. Cedar Bluff (7-3)

#2 Addison (8-2) vs. North Sand Mountain (7-3)

#3 Colbert County (6-4) at Collinsville (9-1)

#4 Sheffield (6-4) at Fyffe (10-0)

Region 8

#1 Fyffe (10-0) vs. Sheffield (6-4)

#2 Collinsville (9-1) vs. Colbert County (6-4)

#3 North Sand Mountain (7-3) at Addison (8-2)

#4 Cedar Bluff (7-3) at Red Bay (10-0)

1A

Region 7

#1 Decatur Heritage Christian (10-0) vs. Vina (3-7)

#2 Valley Head (6-4) vs. Hackleburg (4-6)

#3 Falkville (6-4) at Waterloo (8-2)

#4 Woodville (4-6) at #1 Mars Hill (10-0)

title

Content Goes Here